Haberler

MARMARİS İÇİN AVANTAJ DOLU YENİ BİR PAZAR: İSVİÇRE

Perşembe, 07.04.2016

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, bölgenin sahip olduğu aktif turizm değerlerini anlatmak üzere İsviçre’deydi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Zürih’te düzenlediği toplantıda bisiklet başta olmak üzere yelken, dalış, yürüyüş, binicilik ve su sporları İsviçreli tur operatörlerine, acentelere, basına ve sektörün diğer temsilcilerine anlatıldı.

“Sürdürülebilir Turizm” için özel projeler

Marmaris bölgesi olarak doğa harikası bölgemizde deniz-kum-güneş anlayışından farklı, sürdürülebilir turizm bilincini oluşturma ve bu bilince uygun ziyaretçi kitlesine ulaşma amacıyla başlattığımız çalışmalar kapsamında bugüne kadar 3 önemli proje gerçekleştirildi.

Bunlardan ilki “Geleceğin Spor Kenti Marmaris”, diğeri “Marmaris Kırsal Turizm Envanteri” ve sonuncusu da “Marmaris Bisiklet Rotaları Projesi”ydi.

3 projemiz de Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın desteğine değer bulunarak yüzde 75 oranında hibe katkısıyla hazırlanmış ve sonuçlandırılmıştır. Her 3 projemiz de yurtiçi ve yurtdışında etkili sonuç vermiş, örnek projeler olarak ilgili çevrelerin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

İsviçre’nin Marmaris Bisiklet Rotaları’na ilgisi

2015 yılı Haziran ayında sonuçlanan “Marmaris Bisiklet Rotaları Projesi” henüz sonuca dahi ulaşmadan yurtdışında hedef kitleye ulaşmaya başlamıştır. 29 Ocak – 1 Şubat tarihlerinde İsviçre’nin Zürih kentinde düzenlenen FESPO isimli turizm fuarına bisiklet projesi nedeniyle davet edilen Belediyemiz yetkililerimiz, İsviçre halkının bölgemize çok uygun bir turist profiline sahip olduğunu tespit etti. Fuar sırasında yapılan görüşmeler sonucunda İsviçre turizm basınından 7 kişilik bir grubun bölgemizi ziyaret etmesi ve rotaları yerinde incelemesi karara bağlandı. Bu kapsamda 3-5 Mayıs 2015 tarihinde Marmaris Bisiklet Rotaları’nda yoğun bir programla ağırlanan 7 bisiklet ve tatil yazarı olumlu izlenimlerle ve makalelerle bölgemizden ayrıldılar.

İsviçre basınına yansıyan olumlu izlenimler sonucunda Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Zürih Müşavirliği tarafından düzenlenen “Türkiye’de Aktif Turizm” konulu toplantıya Marmaris Belediyesi “Bisiklet Rotaları” başlığı altında ana konuk olarak davet edildi. 1 Ekim 2015 Perşembe günü Zürih Marriott Otel’de düzenlenen toplantıya Marmaris dışında Antalya bölgesi, İsviçreli tur operatörleri, basın mensupları, satış acenteleri ve uçak firmaları katıldı.

İsviçre Basını; “Marmaris, İsviçrelilerin Yeni Bisiklet Destinasyonu Olabilir”

Sabah oturumu yalnızca Marmaris’e ayrılan toplantının açılış konuşmasını Zürih Kültür ve Turizm Müşaviri Hilal Demirel yaptı. Türkiye’nin yalnızca deniz ve güneş tatili yapılan bir yer olmadığını, bunun dışında çok değerli kültürel ve turistik varlıklara sahip olduğunu, özellikle de tatili sırasında doğayı daha yakından tanımaya ve spor yapmaya meraklı İsviçre halkına yönelik çok fazla ürün bulunduğuna dikkat çekti. Toplantının il sunumunu ise Mayıs ayında Marmaris Belediyesi’nin ağırladığı basın grubunda yer alan İsviçreli gazeteciler yaptı. Türkiye’ye ilk kez gittiklerini ve çok büyük bir sürprizle karşılaştıklarını söyleyen basın mensupları, kendileri şaşırtan unsurların başında Marmaris’in muhteşem doğasının ve bisiklet turizmine yaptığı altyapı yatırımının geldiğini vurguladılar. Bölgedeki 3 günlük turlarını ve izlenimlerini tüm ayrıntılarıyla anlatan bisiklet yazarları, Marmaris’in sahip olduğu altyapının standartlarının Avrupa ölçeğinde olduğunu, bölgede bisikletiyle tura çıkan bir İsviçreli’nin işaret tabelaları ve haritalar sayesinde kendisini İsviçre Milli Parkı içerisinde dolaşıyormuş gibi rahat hissedeceğini söylediler. Marmaris’te rehberlik hizmetinin ve kaldıkları otelin de üst düzey olduğunu belirten konuşmacı, İsviçre halkının bisikletiyle tatil yapmak için yeni bir destinasyona kavuştuğunu ifade ederek sözlerini tamamladı.

Marmaris Bisiklet Rotaları hakkındaki sunuma geçilmeden önce ise Belediye Başkanı Ali Acar toplantıya katılanlara tanıtıldı. Başkan Acar konuşmasında Marmaris’in Avrupa’da yıllardır bilinen bir tatil merkezi olmasına karşın gerçek değerlerinin tam olarak anlaşılamadığı için bölge olarak özel bir takım projeler geliştirildiğini ve vitrine bu özel projelerle çıkarılması gerektiğini anlattı.

Zürih-Dalaman uçuşları Mayıs 2016’da başlıyor

Bisiklet Rotaları Projesi’ni ve Marmaris çevresindeki aktif turizm değerlerini anlatan Özel Kalem Müdürü Sedat Kirt ise bölgenin birçok turizm merkezinin yollarının kesişme noktasında yer aldığını, sahip olduğu doğal şartların ve iklimin hemen her türlü doğa sporunu yapma olanağını tanıdığını anlattı. Bisikletin yanısıra yelken, dalış, yürüyüş, binicilik ve birçok su sporunun yaklaşık 8 ay boyunca rahatlıkla ve güvenle yapılabildiğine dikkat çekti. 2016 Mayıs ayında Sun Express’in Zürih-Dalaman arasında uçuşlara başlayacağını da belirten Kirt, Marmaris Belediyesi olarak bu uçuşların sayısının kısa sürede artacağına inançlarının tam olduğunu söyledi.

İsviçre pazarı, ülke nüfusu 7 milyon olmasına karşın yılda ortalama olarak kişibaşı 2.5 paket tatil satışı yapma özelliği taşıyor. Ülke, aylık 4 bin Euro civarındaki asgari ücreti ve Dünya Bankası 2014 yılı verilerine göre yıllık ortalama 84.733 dolarlık kişibaşı geliriyle de dikkat çekiyor