Haberler

Marmaris 'bisiklet' kenti oldu

Çarşamba, 16.11.2016

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun duraklarından Marmaris, yarım asrı aşkın düzenlenen organizasyonun etkisiyle, bisikletin yaygın kullanıldığı yerleşimlerden biri haline geldi.

Marmaris, bu yıl da 24 Nisan-1 Mayıs'ta gerçekleştirilen 52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'na ev sahipliği yaptı. Dünyaca ünlü bisikletçiler, İstanbul'dan başladıkları turu, İzmir'in Selçuk ilçesinde tamamladı.

Marmaris Bisiklet Derneği Başkanı Tolga Gök, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun, Marmaris'te hem halkın hem de yöneticilerin bisiklet algısını en üst seviyelere taşıdığını söyledi.

Gök, tur sayesinde insanların bisiklet sporunun ne olduğunu, yaşayarak gördüklerini kaydetti.

Dünya şampiyonu sporcuların Marmaris'e gelmesinin tura ilgiyi artırdığını vurgulayan Gök, "Turu izleyen birçok Hollywood yıldızı, büyük spor yıldızları Marmaris'e bisiklet kullanmak için geliyor. Kent insanı bisiklet kullanmayı tercih ediyor, motorlu taşıtlardan uzaklaşıyor. Biraz hayal gibi dursa da Marmaris günün birinde Hollanda gibi olur." dedi.

 

800 kilometrelik bisiklet rotası

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da ilçenin, bisiklet turunun duraklarından biri olmasından onur duyduklarını ifade etti.

Turun getirdiği motivasyonla bugüne kadar 800 kilometre bisiklet rotası yaptıklarını kaydeden Acar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çevremize baktığımız zaman Muğla ve Ege Bölgesi'nin birçok yerinde böyle bir proje yok. Belli yerlerde bisiklet rotaları, yolları var ama vatandaşın evlerine, iş yerlerine, alışverişine bisikletle ulaşabileceği, merkezde böyle bir çalışmanın ilk örneği Marmaris'te gerçekleşiyor ve bunun da gururunu yaşıyoruz."